Kupujući stan u starijoj zgradi koji nije renoviran znamo da se moramo suočiti s renovacijom istog ali više puta ni sami ne znamo gdje bi i kako krenuli. Stoga bi Vam preporučio čak iako smatrate da razumijete prostor i da su vaše ideje odlične da ih ipak prezentirate arhitektu ili dizajneru da vam ako ništa drugo napravi idejno rješenje. Moguće da Vam se neće svidjeti ali onda si nađete još nekoga tko bi vas još jednom saslušao jer ako ste odlučili potrošiti određenu količinu novaca na renoviranje bilo bi bolje da to napravite iz prve kako treba, nego da vam se dogodi da imate naknadnu pamet kako ste trebali i kako ste mogli. Nakon toga bilo bi idealno da si napravite troškovnik radova ili da Vam ga napravi vaš arhitekt ili dizajner te da saznate cijene svake pojedine stavke prije nego ga dostavite tvrtkama. Znači, recimo da vam treba napraviti novu kompletnu struju te u troškovniku imate stavku "cijena po rasvjetnom mjestu " te sad morate saznati po kojoj cijeni električari rade tu stavku, te tako za svaku drugu stavku. Nakon što ste saznali više manje sve stavke došlo je vrijeme da pustite troškovnik tvrtkama te sad unaprijed znate koja bi bila vaša očekivana cijena prije nego što Vam tvrtke vrate ispunjen troškovnik. Tu čete sigurno imati puno problema jer čete imati priliku vidjeti prvo da neke tvrtke uopće neće reagirati dok će Vam druge ponuditi takve cijene da Vas neće niti probati nazvati da vide da li uopće postoji interes s vaše strane jer je i njima jasno da su pretjerale. Također još jedna stvar koja je izuzetno bitna su materijali koje mislite koristiti kao i njihova cijena. Mislim da bi u periodu dok radite troškovnik već otprilike trebali znati cjenovni nivo materijala te njihovu ukupnu cijenu ali naglasak bi ipak dao na rokovima isporuke jer bi Vam se moglo dogoditi da pločice koje su vam izuzetno napete imaju rok isporuke od tri mjeseca ili stolarija koju želite ima isporuku od dva mjeseca što bi vam u konačnici značilo da vaš projekt neće biti gotov kada ste mislili već tek po dolasku materijala. Nakon što sam Vam dao ovaj malo duži uvod u moje sljedeće blogove u kojima ćemo pratiti adaptaciju manjeg apartmana na moru od 40m2, sad ću Vam prezentirati stan koji je također potpuno adaptiran te ću vam pokazati slike prije i sad.
0 Comments
![]() Danas kad su nam dostupne informacije u tren oka i to doslovno samo malo zagrebemo po našim pametnim telefonima te prođemo preko nekoliko portala na kojima se objavljuju oglasi i znamo što prodavatelji očekuju od svojih nekretnina. Mnogi prodavatelji se vode za svojim susjedom koji također prodaje ali koji i dalje očekuje da će netko "naletiti" na njegovu nekretninu i platiti mu nemogući iznos. Također ima i onih koji su stvarno motivirani za prodaju, koji su pripremili nekretninu za prodaju te aktivno sudjeluju u prodaji sa svojim agentom. U pravilu prodaja nekretnine traje od tri do šest mjeseci. To je realno kada se stavi u pravi omjer odnos cijene i kvalitete. Razumijem da svaki prodavatelj razmišlja da dobije maksimalan iznos kao i što svaki kupac gleda da dobije maksimalnu kvalitetu za cijenu koju plaća. Kupci jako dobro znaju koja je realna cijena nekretnine i kada se na tržištu pojavi prodavatelj koji je realan više puta niti ne stigne do oglasa jer se njegova nekretnina toliko brzo proda da jednostavno nema potrebe da se oglašava godinu dana ili kod pet i više agencija koje se onda natječu između sebe koja će imati najnižu cijenu. Sve to zajedno nas dovodi do problema koji se već duže vrijeme pokušava regulirati a to je da porezna uprava svima nama dostavi prosječnu cijenu prodanih nekretnina na određenom području ili u određenom kvartu te bi na taj način bilo svima puno lakše jer bi prodavatelji znali kolika je stvarna postignuta prosječna cijena u odnosu na ono što imaju danas a to je da imaju prosječnu potražnu cijenu te se ravnaju prema tome. Sve dok se to ne regulira da li zakonski ili na neki drugi način i dalje ćemo imati problem da se ista nekretnina vrti po dvije ili više godina na portalima ili da se nudi kod pet ili više agencija.
|
Siniša Milašin,oecDiplomirao na višoj poslovnoj školi na Ekonomskom Fakultetu u Zagrebu smjer Management u Turizmu. Archives
November 2017
Poslovanje nekretninama
All
|